Schola zajmuje się głównie muzyką liturgiczną i kościelną, związaną z poszczególnymi okresami liturgicznymi w ciągu roku (m.in. Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc).

Skupia się przede wszystkim na chorale, będącym niejako fundamentem śpiewu liturgicznego. Zespół w swoich poszukiwaniach wyrazowych wyszedł od praktyki solesmeńskiej (benedyktyńskiej), lecz głównie skłania się ku praktyce śpiewu chorałowego rozpowszechnianego obecnie przez takich znawców i badaczy muzyki średniowiecznej jak: Marcel Peres czy Marcin Bornus Szczyciński.
Prócz tego zespół wykonuje utwory polifoniczne związane z polską szkołą polifonii epoki renesansu, a także polskie pieśni tradycyjne.

Na szczególną uwagę zasługuje ponadto cykl 10 utworów maryjnych, zarejestrowanych przez scholę na płycie "Mariam matrem virginem". Są to pieśni zapisane w XIV wieku w "Szkarłatnej księdze" - Llibre vermell, znajdującej się w opactwie benedyktynów w górach Monserrat (Hiszpania). Pieśni te były śpiewane przez pielgrzymów zmierzających do opactwa, by ujrzeć cudowna figurkę Czarnej Madonny. Napisane są w języku łacińskim i  staro-katalońskim, a ich melodyka, rytmika i nierzadko taneczny charakter wzorują się na tamtejszym folklorze.

Płyta Mariam matrem virginem

coverMMV.jpg1. O Virgo Splendens
2. Deus in adiutorium
3. Hymnus
4. Inperayritz de la ciutat joyosa
5. Los set goytx
6. Responsorium VII
7. Responsorium VIII
8. Responsorium IX
9. Stella splendens
10. Cuncti simus concanentes
11. Polorum Regina - DO POBRANIA!
12. Salve Regina

Płytę można kupić na www.liturgia.pl lub pisząc na adres: magda_krzywda@wp.pl


realizacja nagrania: Marek Rusinowski
kościół św. Marii Magdaleny, 7-15 II 2008
projekt graficzny: Dawid Krzysteczko
produkcja muzyczna: Schola Nativitatis i SCMC

 

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/www/nativitatis/files/tmp) in Unknown on line 0